Translate

úterý 17. července 2012

Jak na potvoru KÉDR !!!

Často ke mně na FaceBook směřovaly dotazy, jakým způsobem všívám kédr, že podrží krásně tvar, nekroutí se apod. 
Nedalo mi to a sestavila jsem návod a pak rozesílala a rozesílala....
...a protože jsem se v té smršti zpráv přestala orientovat, rozhodla jsem se tento návod vložit na blog.
Postup je znázorněn na této tašce:
"BEÁTA" & Crazy Cats
(z úplně posledního čísla Mariny! – BEÁTA)
 • Látku ustřihnu jako šikmý /3cm široký/ proužek (je to proto, aby nám látka pružila a nenahrnoval se nám materiál - dosáhneme tak hladce přišitého kédru)
 • Stejnou délku kédru vložím do šikmého proužku a všiju ho dovnitř pomocí kédrovací (popřípadě zipové) patky - patkou musím přesně obejmout vystouplou kuličku kédru. Při všívání začínám cca 2-3 cm od začátku nezačínám na samém kraji, stejně tak udělám i na konci – ponechávám většinou rezervu délky kédru se šikmým proužkem než potřebuju. Při všívání kédru do šikmého proužku NEZAPOMEŇ napínat látku (šikmý proužek) – protože pak se Ti neudělá žádné zvrásnění, tam kde kédr musíš v rožkách točit!!! To je důležitý!
 • Mám hotovo, nyní potřebuju přišít k přední části tašky. Na předním díle si vyznačím střed zezadu – z rubové strany (viz foto 1) 
 • Obalený kédr si vyznačím zhruba v polovině (stačí zapíchnout špendlík) a přiložím ho k přednímu dílu přesně na označený sřed předního dílu - na lícovou! stranu (viz foto 2 a 3). Odtud začínám šít směrem k hornímu okraji kabelky (né úplnému – čti dál !!!)
 • Né úplnému kraji myšleno takto: kédr mi nikdy nesmí končit úplně u horního okraje! (kvůli začištění vršku – sešití vnějšku kabelky s vnitřkem – a s kédrem bych to nešlo)
  To znamená – označím si 2,5 cm (stačí mi tolik – šiju BEÁTU z posledního čísla Mariny) – značeno FIALOVOU barvou a pak další 2 cm dolů (tolik mi stačí na stočení kédru k fialové značce, aby nám pak kédr nekoukal ošklivě z tašky – značeno BÍLÝM špendlíkem – kytičkou). Vše vyobrazeno na fotce 4

  Tzn., že po bílý špendlík přišiju kédr, aby pěkně lícoval s okrajem.
  Pak musím kédr stočit k fialové značce tak, aby přesně v tomto bodu vyšel z tašky (viz foto 5) – v tuto chvíli je lepší odkrokovat šití, protože musíš udržet vzdálenost švu od okraje jako předtím a přes tu kuličku kédru to jde hůř. (to je vlastně jediné místo, kde si já zanadávám!!!) 
  Potom šikmý proužek, který je mimo tašku vypářu, abych zde mohla ustřihnout kédr, který mi přečnívá. Je lepší ho stříhat zešikmeně – rovnoběžně s hranou tašky (viz foto 6). Přečnívající prázdný šikmý proužek přehnu přes okraj tašky na rubovou stranu a přišiju ho v místě, kde je pod ním veden šev (viz foto 7 a 8)
 • Mám jednu polovinu kédru přišitou – z druhé strany udělám to samý akorát mám práci otočenou z rubové strany – dole je šikmý proužek s kédrem, nad ním látka, která kouká rubovou stranou na mě - na ní přiložím kédrovací patku (viz foto 9). 
  Šiju zase po značky – opakuju postup (viz foto 10).
  Mně tento postup vyhovuje, protože si zbytečně nenatahuji přední strany/díly kabelky (tím, že od druhé půlky šiju z rubu) a kédr je pak pěkně osazenej.
  Pak vše přejedu z líce pro pevnější přichycení kédru – tentokrát už v kuse – od jednoho kraje k druhému.
 • No a pak to stejné uděláš u zadního dílu kabelky a všiješ dno. To už je jednodušší, když už máš vsazený kédr.

UPOZORŇUJI, že je to postup laika (mě☺)
protože mi to samotné nešlo a vztekala jsem se u toho a takto už se nebráním šít tašky s osazovaným kédrem!


KÉDR - zakoupíte v BEDIMEXu, ale POZOR! vyplatí se celé klubo, při odmotání si připlatíte!
Pokud by Vám šlo o pár metrů - nakupte přes FLÉR, určitě tam pár prodejců najdete (do vyhledávačejen zadejte "kédr)
 •  
 •  

2 komentáře:

 1. Tak už vím, Pavlí, do čeho se pouštět určitě nebudu, protože TOHLE, to už je na mě vyšší dívčí... Kabelka je nádherná, já tak maximálně nějakou nákupku nebo jen tak hadříkovou, ale s kédrem...On by zvítězil - to vím jistě! :o)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, opravdu na tom nic není - třetí taška a už se nebudeš bát...určitě je to o chlup (možná o 2) jednodušší s kédrovací, ale já do téhle doby šila se zipovou a dalo se to, akorát sis musela hlídat ten schůdek na zipové patce, aby pod ním pěkně kédr seděl...

   Mně vždycky je víc líto spotřeby látky na šikmý proužek, ale zas látkou obalený kédr se mi líbí víc než kupovaný (ale taky ho můžeš použít, dělá se to tak). Já ten kupovaný používám fakt jen dovnitř.

   Vymazat

Díky za navštívení, za každý Váš komentář...... :o)))
Pavlína